2018 Arts Festival artists

Also check out Cain Park's Arts Festival photo album page!

Download the 2018 Artist list.

Booth 52
Regis & Kellie Anke
Home Decor
Pittsburgh, PA
Booth 22
Marvin L. Axelrod
Photography Strongsville, OH
Booth 88
Ruby Ballard-Harris
Fiber & Leather
Indianapolis, IN
Booth 144
Jennifer Baskin
Jewelry Hudson, OH
Booth 108
Russ Brunn
Mixed Media (Artist-to-Artist Award Winner)
Cleveland, OH
Booth 40
Michael Civis
Mixed Media
University Hts., OH
Booth 127
Neil Claypoole
Wood Kempton, PA
Booth 31
Dick Close
Watercolors (Judges' Selection Winner) Cincinnati, OH
Booth 30
Derek Collins
Acrylic Memphis, IN
Booth 112
Carol Comer
Glass Akron, OH
Booth 115 April Couch
Pen and Ink
Akron, OH
Booth 132
Jenn Crisan
Acrylic paintings (Director's Choice Winner)
Sharon, PA
Booth 121
Robert Crombie
Oils on canvas
Cuyahoga Falls, OH
Booth 102
Joe Dagostino
Film photography (Judges' Selection Winner)
Sagamore Hills, OH
Booth 137 Serena David
Jewelry (Judges' Selection Winner)
Palm Coast, FL
Booth 5
Chris Deighan
Drawings (Director's Choice Winner)
Sagamore HIlls, OH
Booth 9
Alexander Draven
Jewelry/Timepieces
Cuyahoga Falls, OH
Booth 20
David Ellison
Ceramics St. Clair Shores, MI
Booth 62 Mark R. English
Sculpture Westfield, PA
Booth 110 Jeanne Fashempour
Acrylic Medina, OH
Booth 68
David Fernandez
Clay (Judges' Selection Winner) Seagrove, NC
Booth 93
James J. Freedman Oil on canvas
Shaker Hts., OH
Booth 130 Cydney Gintert
Glass Warren, OH
Booth 136 LIzz Godfroy
Jewelry
Cincinnati, OH
Booth 25 Stan Goldberg
Photography Louisville, KY
Booth 55
Stuart Goldlust
Reclaimed hardwood
Beachwood, OH
Booth 42 Scott Gordon
Wood Hilliard, OH
Booth 39
Nancy J. Gregg
Oil Stow, OH
Booth 11
Robbie Grodin
Wearable fiber art (Judges' Selection Winner)
Chagrin Falls, OH
Booth 77 John Gulyas & Maryann Posch
Jewelry Cleveland Hts., OH
Booth 126
Mike Guyot
Drawing Strongsville, OH
Booth 28
Mitzi Hall
Mixed Media
Irwin, PA
Booth 86 Kris Halter
Jewelry Akron, OH
Booth 131
Bobby Harr
Fused & Kiln-Formed Glass
Phoeniz, AZ
Booth 129
Janeth C. Hemmerling
Jewelry (Judges' Selection Winner) Hilliard, OH
Booth 100
Stuart Henderlich
Wood Madison, OH
Booth 27
David & Keiko Hergesheimer
Functional Ceramics
Yellow Springs, OH
Booth 90
Marianne Hite
Fused Glass
Uniontown, OH
Booth 6
Jeneen Hobby
Photography Cleveland, OH
Booth 47 James Hoggard
Photography (3rd Prize Winner) Fredonia, NY
Booth 134
Daniel Horne
Welded steel kinetic sculpture
Sharon, PA
Booth 140
Marcia Hovland
Clay/Ceramics (Judges' Selection Winner) Royal Oak, MI
Booth 3
Lloyd Hughes
Metal Lexington, KY
Booth 84
Donna Ischo
Fiber (Judges' Selection Winner)
Canton, OH
Booth 35
Jessica Keemer
Jewelry Glass
Lancaster, PA
Booth 124 Jeremy Keller
Ceramics Lewisville, OH
Booth 116
Serena Kojomoto
Jewelry (1st Prize Winner) Los Angeles, CA
Booth 32 Robert W. Kovatich
Photography Strongsville, OH
Booth 83
Sarah Krisher
Jewelry Warren, OH
Booth 71
Elaine Lamb
Ceramics
Medina, OH
Booth 65
Jim Lanza
Wood Cleveland, OH
Booth 75
John Lee
2D Mixed Media (Judges' Selection Winner)
Pittsburgh, PA
Booth 89
Valerie Lesiak
Digital illustration printed on canvas
Rocky River, OH
Booth 60
Annette Poitau Levine
Oil Paintings
Oberlin, OH
Booth 128 Katherine Lewis
Jewelry
West Nyack, NY
Booth 91 Melissa Lindahl
Jewelry Cleveland Hts., OH
 Booth 113 Zenia Lis
Jewelry Broadview Hts., OH
Booth 139
Jon C. Lund
Digital Hudson, OH
Booth 120
Eric & Glenda Lundgren
Jewelry Holly Hill, IL
Booth 123
Donna Marchetti
Textiles Cleveland Hts., OH
Booth 125
Janice Mariano
Mixed Media Jewelry
Hudson, OH
Booth 7
Neal James Martin
Ceramics University Hts., OH
Booth 24
Joe Martino
2D Mixed Media
Louisville, OH
Booth 15
Amber Masciarelli
Photography Bellaire, OH
Booth 38
Paul Mason
Metal Welding Art
Kimball, MI
Booth 64
Susan McCormack
Sculpture Ellicottville, NY
Booth 119 Marie McGlathery
Jewelry from recycled paper
Brecksville, OH
Booth 45
Stephanie MIller-Davis
Clay (Judges' Selection Winner) Orange Village, OH
Booth 17
Erica Montejo
Jewelry Lakewood, OH
Booth 59
Marvin Murphy
Acrylic Painting
Weston, FL
Booth 51
Vera Nahornyj
Jewelry Medina, OH
Booth 2
Marcy Neiditz
Clay (Judges' Selection Winner) Bloomington, IN
Booth 12
Robert Nilsson
Jewelry (Judges' Selection Winner) Sebastian, FL
Booth 16
Eric Nimberger
Jewelry (Judges' Selection Winner) Athens, OH
Booth 133
Melissa O'Brien
Jewelry Chesterland, OH
Booth 61
Cari Okrez
Jewelry
Chagrin Falls, OH
Booth 8
Pamela Pastoric
Jewelry
Willoughby, OH
Booth 118
Peter Patterson
Glass
Mundelein, IL
Booth 69
Glenn Petranek
Photography North Olmsted, OH
Booth142
Ronnie Phillips
Mixed Media (2nd Prize Winner)
Lithonia, GA
Booth 138 JoAnn Leardi Portnoy
Watercolor Painting (Judges' Selection Winner)
Pittsburgh, PA
Booth 79
Daniel Pruitt
Fused Glass
Lakewood, OH
Booth 81
Ronald A. Prygo
Wood Chagrin Falls, OH
Booth 87
T.R. Reed
Sculpture Chattanooga, TN
Booth 10
Don Reed
Oil North Royalton, OH
Booth 57
Courtney B. Richie
Jewelry Gallipolis, OH
Booth 41
Deby Romaniw
Fused Glass Jewelry & Gifts
North Olmsted, OH
Booth 26 Linda Bell Romick
Jewelry Nashville, IN
Booth 114
Lawrence S. Rosenthal
Digital Photography
South Euclid, OH
Booth 80
Susan Scaparotti
Jewelry Cleveland, OH
Booth 78
Marcus Shafer
Wood/Cork/Acrylic Canton, OH
Booth 58 Victor Sergent
Wood (Judges' Selection Winner) Oberlin, OH
Booth 36
Regula Seufert
Jewelry/Glass North Collins, NY
Booth 49
Deborah Shapiro
Mixed Media
Fairlawn, OH
Booth 18
Bob Shelton
Watercolor Paintings
Maineville, OH
Booth 73
Robert Slater
Jewelry McHenry, IL
Booth 25
Heather Smotzer
Jewelry
Westlake, OH
Booth 135
Aly Stacy
Fiber/Wearable Art
New Richmond, OH
Booth 63
Stephanie Stern
Glass and Canvas
Shaker Hts., OH
Booth 56
Linda K. Surace
Fiber/Non-wearable
Columbiana, OH
Booth 29
Carrie Taylor
Jewelry (Judges' Selection Winner) Cincinnati, OH
Booth 33
Jason Albin Thomas
2D Mixed Media
South Euclid, OH
Booth 46
Willie Trejbal & Helena Bizonova
Gemstone Jewelry
Wappingers Falls, NY
Booth 117
Gail Trunick
Mixed Media Sculpture
Burghill, OH
Booth 66
Jeremy Tugeau
Oil on canvas
Cleveland Hts., OH
Booth 82
Shelley Vail
Painting Bay Village, OH
Booth 54
Jack Valentine
Ceramic Sculpture (Judges' Selection Winner)
Ravenna, OH
Booth 37
Mike Weber
Photography Grove City, PA
Booth 92
Leonard Wilson
Glass McHenry, IL
Booth 43
Kendra L. Wood
Mixed Media (Judges' Selection Winner)
Shaker Hts., OH
Booth 146
Donald Woods
Painting Brunswick, OH
Booth 76
Deborah Woolfork
Jewelry
Solon, OH
Booth 106
Zhicheng Mary Yang
Jewelry (Judges' Selection Winner) Lewis Center, OH
Booth 53
Mata B. Ziegler
Oil Painting Prints
Lakewood, OH
Booth 148
Sharon Zwick-Hamilton
Jewelry Cleveland, OH